Beograd dobija novi trzni centar, gradi se i Plaza
Kompanija "Plaza centers" bi na ljeto trebala početi izgradnju tržnog centra u Višnjičkoj ulici u Beogradu.
Nakon što je jučer otvoren “Stadion šoping centar“ u naselju Braća Jerković, i pošto su objelodanjeni planovi o izgradnji “Napredovog“ stambeno-komercijalnog kompleksa na Novom Beogradu, već danas stižu vijesti o izgradnji još jednog tržnog centra u Beogradu.
Prema pisanju eKapije, izraelska kompanija “Plaza centers” planira da ovog ljeta počne izgradnju tržnog centra "Višnjička plaza" na mjestu nekadašnje fabrike “Sport star” u Višnjičkoj ulici 84, na Karaburmi. Tržni centar će ponuditi 48.000 kvadratnih metara za izdavanje, a investicija je vrijedna 120 miliona eura.
Sagiv Meger, direktor "Plaza centers" za Srbiju, kaže da je centar u Višnjičkoj ulici već trebao biti izgrađen, ali da su dozvole ukočile početak radova.
''Spremni smo za početak izgradnje. Trebalo je da krenemo sa izgradnjom objekta u Beogradu kada i sa izgradnjom tržnog centra u Kragujevcu, ali je u Beogradu bilo potrebno dosta više vremena za dobijanje dozvola'', objašnjava on.
''Očekujemo da ćemo uskoro dobiti građevinsku dozvolu, tako da ćemo početi izgradnju novog šoping centra ovog ljeta'', izjavio je Meger i dodaje da je oko 40 odsto poslovnog prostora u beogradskom šoping molu već izdato.
Meger navodi da, ako sve bude išlo prema planu, završetak objekta očekuju krajem 2014, najkasnije početkom 2015. godine.
''Beograd ima dosta potencijala i mogli bi da dođu mnogi poznati zakupci, ali je veliki problem proces dobijanja potrebne dokumentacije. Ovo je privlačna destinacija i mislim da postoji praznina na tržištu šoping centara'', kaže on.
''Ekonomska kriza je i nas pogodila, ali nećemo odustati od planova za Srbiju. Gledano dugoročno, mislim da ćemo biti uspješni jer imamo mogućnosti i iskustva da se izborimo da svim izazovima u poslovanju'', kaže direktor “Plaza centers” za Srbiju.
"Višnjička Plaza" će se sastojati od parkinga od pet nivoa, dva nivoa prodavnica i jednog nivoa za razonodu. Šoping centar na Paliluli sadržaće i kino sa 10 sala za koji je već potpisan ugovor sa čuvenim austrijskim kino lancem Sinepleks, koji već upravlja multipleksima na Novom Beogradu i u Kragujevcu.
U novom tržnom centru nalaziće se i slot klub, "fantasy park" i fitness centar. Zona sa restoranima brze hrane biće smeštena na najvišem nivou kako bi se iskoristila prednost pogleda na Dunav.
Prema Registru investitora grada Beograda, građevinska dozvola za ovaj objekat izdata je krajem marta (sa 1. aprilom kao datumom pravosnažnosti).
Centar u Višnjičkoj već privlači pažnju građevinskog sektora, pa je tako direktor kompanije Gemaks Đorđo Antelj nedavno najavio da će ta kompanija i njen novi strateški partner, turski građevinski gigant Tadža, učestvovati na tenderu za izgradnju ovog objekta.
Pored lokacije na Karaburmi, izraelska kompanija kupila je 2007. godine i građevinsko zemljište u beogradskoj Ulici kneza Miloša, na prostoru nekadašnjeg objekta saveznog MUP-a. Na toj lokaciji je u planu izgradnja poslovno-stambenog kompleksa površine 70.000 kvadrata.
''I za ovu lokaciju još čekamo dobijanje građevinske dozvole. Očekujemo početak izgradnje u 2014. godini. Vrijednost ovog kompleksa, koji će biti znamenitost grada, trebalo bi da dostigne 180 mil EUR'', kaže Sagiv Meger.
Prema planu, "Beograd plaza" će imati dvije kule. Kompleks će sadržavati luksuzni hotel sa pet zvjezdica sa savremenim konferencijskim centrom, deluks spa, na vrhu će biti restoran sa pogledom na Beograd. Također, kompleks će posjedovati i manji šoping cenatar sa ekskluzivnim brendovima iz svijeta mode, kao i dosta poslovnog i stambenog prostora.
Pored dva objekta planirana u Beogradu, “Plaza centers” je u martu 2012. otvorila i tržni centar u Kragujevcu. U kompaniji su zadovoljni poslovanjem tržnog centra u Kragujevcu, ali ističu "da uvijek može bolje".
''Prema našim podacima oko 80 odsto posjetilaca ‘Kragujevac plaze’ i kupi nešto. Ne kažem da je to zadovoljavajuće, ne troši se koliko bismo mi voljeli. Imamo zakupce koji imaju manje iskustva, pa samim tim lošije prodaju'', navodi Meger.
''Svo vrijeme pratimo firme koje posluju u našem tržnom centru. Imamo iskustva sa 38 šoping centara u svijetu, tako da organizujemo seminare za zakupce kako bi poboljšali svoje usluge'', objašnjava on.
Iako u javnosti vlada mišljenje da se u Beogradu gradi isuviše tržnih centara, statistika govori drugačije. Naime, prema izveštaju konsultantske kuće “Džons Lang Lasal”, Beograd veoma zaostaje u ovom sektoru u odnosu na ostale glavne gradove u Evropi.
Kako se navodi u izvještaju, u sprskoj prijestonici postoje tek tri velika tržna centra, što je otprilike 60 kvadrata maloprodajnog prostora na 1.000 stanovnika. Poređenja radi, najniži nivo među ostalim glavnim gradovima u regionu Centralne i Istočne Evrope ima rumunski Bukurešt sa 389 kvadrata prostora u tržnim centrima na 1.000 stanovnika.
(b92/sa-c.net)