Rusevine u gradu velika opasnost za prolaznike

hotel zagreb_sarajevoZnakovi i trake upozorenja na ruševnim objektima veoma su česta slika u svim dijelovima grada. Uglavnom je riječ o napuštenim i trošnim kućama koje se svakog trenutka mogu srušiti i tako ugroziti slučajne prolaznike, ali i stanare okolnih kuća. Najveći broj ruševina je u Starom Gradu, gdje su ulice uske pa se nerijetko dešava da dijelovi krova ili cigle završe na sokaku.

 

Već je bilo riječi o opasnoj zgradi "Feroelektra" u centru grada, ali, osim tog objekta, u sličnom su stanju i zgrada Crvenog križa BiH kod Higijenskog zavoda, nekadašnji hotel "Zagreb" na Marindvoru, kuća u ulici Patke, zgrada u Ljubljanskoj ulici u Novom Sarajevu, kuća u ulici Hamdije Kreševljakovića... 

 

Trošna zgrada u Ljubljanskoj ulici

Iz Opštine Novo Sarajevo kazali su da je vlasnik dužan osigurati svoj objekt od obrušavanja. ''Isti je slučaj i s etažnim vlasnicima koji su dužni ukloniti, naprimjer, nageti lim s krova ili oštećenu fasadu koja se obrušava'', kazala je Dijana Ćućula iz opštinske inspekcije.

 

U Opštini Stari Grad često su se suočavali s problemima da ne mogu naći vlasnika pa su bili primorani angažirati firmu koja će srušiti objekt. Troškovi rušenja u takvim slučajevima ponovo čekaju vlasnika, jer u protivnom nije moguće dobiti dozvolu za bilo kakve daljnje radove. 

 

Asja Hadžiefendić-Mešić iz Turističke zajednice KS kaže da do sada nisu imali primjedbi turista na ovakve objekte, ali da bi ih svakako bilo dobro ukloniti makar iz centra kako bi grad izgledao ljepše. 
''Oni objekti koji su srušeni za vrijeme agresije zanimljivi su turistima i često ih posjećuju i fotografiraju'' rekla je Hadžiefendić-Mešić.

 

I građani smatraju da ruševine mogu biti vrlo opasne, posebno zimi, kada i najviše dolazi do rušenja pod snježnim teretom. ''Izbjegavam prolaziti pored takvih zgrada i kuća koliko god mogu. Kada moram proći, onda to uradim brzo'', rekao je Elvir Husika.

 

Posebne procedure 
Problemi se javljaju kada je neki objekt proglašen nacionalnim spomenikom i u tom slučaju riječ je o posebnim procedurama. Takav objekt ne smije biti srušen, a obnova mora biti u autentičnom obliku, što iziskuje dosta novca. Takav je slučaj s nekadašnjim hotelom "Zagreb" i zgradom Crvenog križa BiH. 


(Dnevni Avaz)



Prijavite se ili registrujte kako biste ostavili komentar.

Prijavite se Registrujte se

 

Top